Home /  Electricals /  Wires & Cables /  Low Tension Wire /Â
Anchor FRLS-H 4 sq mm Black 180 m FR PVC Insulated Wire

Brand: Anchor
Delivery by 1st Jun, 6 PM

Anchor FRLS-H 4 sq mm Black 180 m FR PVC Insulated Wire
Pack Of 1N
Brand Colour
Specification
| Brand | Anchor |
| ISIN | EPDYO2NL5S |
| Offer ID | 1018001282 |
| Brand Collection Name | FRLS-H |
| Brand Model Number | P-27539BK |
| Size | 4 sq mm |
| Brand Colour | Black |
| Length | 180 m |
| Voltage | 1100 V |
| Rated Current | 12 A |
| Conductor Type | Stranded |
| Conductor Material | Copper |
| Insulated Material | FR PVC |
| Core | 1 Core |
| Certification | IS: 694 |
| Usage | Residential / Industrial |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Email: [email protected], Contact: 022-41304130 |
| Manufactured By | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd. 12th Floor, Ambience Tower, Ambience Island, NH-48, Gurugram, Haryana - 122 002 |
| Packed By | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd. 12th Floor, Ambience Tower, Ambience Island, NH-48, Gurugram, Haryana - 122 002 |
About Brand
Anchor possess experience, skill set, and understanding of the Indian market is unmatched in the ?eld of electrical products. Since 1963 with a constantly expanding product range and growing market share, Anchor is one of the largest domestic manufacturers of electrical construction materials. With cutting-edge technology of Panasonic and vast customer support network of Anchor, Anchor Panasonic today delivers a seamless and vast range of innovative electrical, lighting and ventilation products that exceed global standards. Some of major awards are Energy Conservation Award - 2020, & Golden peacock Award - 2020.