Home /  Lighting & Fans /  Fan /  Ceiling Fan /Â
Bajaj Elegance Royale 1200 mm Cinnamon Brown Ceiling Fan

Brand: Bajaj

Bajaj Elegance Royale 1200 mm Cinnamon Brown Ceiling Fan
Pack Of 1N
Brand Colour
Specification
| Brand | Bajaj |
| ISIN | EJFH2MCTMB |
| Offer ID | 1016012794 |
| Brand Collection Name | Elegance Royale |
| Brand Model Number | 251657 |
| Size | 560 x 220 x 260 mm |
| Brand Colour | Cinnamon Brown |
| Sweep Size | 1200 mm |
| Blade Material | Plastic |
| Blade Finish | Anti dust |
| Speed Settings | 4 |
| RPM | 380 |
| Number Of Blades | 3 |
| Air Delivery | 240 cmm |
| Power Consumption | 68 W |
| Noise Level | 65 db |
| Remote Controlled | No |
| Package Contents | 1N FAN MOTOR,1 BLADE SET PACKAGING SEPARATELY ,1 CANOPY SET,1N TWISTED WIRE,1N DOWN ROD,1N SHACKLE ASSEMBLY,1N INSTRUCTION MANUAL |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Whatsapp number: 7039920000, Email: [email protected] |
| Manufactured By | 701, Rustomjee Aspiree, Bhanu Shankar Yagnik Marg, Off Eastern Express Highway, Sion (East), Mumbai, Maharashtra - 400022, India |
| Packed By | 701, Rustomjee Aspiree, Bhanu Shankar Yagnik Marg, Off Eastern Express Highway, Sion (East), Mumbai, Maharashtra - 400022, India |
About Brand
Bajaj Electricals is one of the oldest companies that has been dedicatedly working towards innovations that simplify human life. With a business portfolio that spans across myriad vertical right from Consumer Products (Appliances, Fans, Lighting) to EPC (Illumination, Power Transmission and Power Distribution), we also have a strong presence in premium home appliance and cookware segments, with brands like Morphy Richards and Nirlep.