Home /  Plumbing /  Pumps /  Openwell Submersible Pump /Â
Besten BC3 M Single Phase 1 HP (0.74 kW) Openwell Submersible Pump
Brand: Besten

Besten BC3 M Single Phase 1 HP (0.74 kW) Openwell Submersible Pump
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Besten |
| ISIN | EY1UFLEP9M |
| Offer ID | 1015022361 |
| Brand Model Number | BC3 M |
| Brand Colour | SS/Maroon |
| Voltage | 220 V |
| Current | 7 A |
| Pipe Size (Suction) | 32 mm |
| Pipe Size (Delivery) | 25 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Speed In RPM | 2820 |
| Power Source | AC |
| Phase | Single Phase |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Ph: 9790009973 |
| Manufactured By | Best Engineers Pumps PVT LTD, 59-B , Thadam Road, Velandipalayam, Coimbatore - 641025 |
| Packed By | Best Engineers Pumps PVT LTD, 59-B , Thadam Road, Velandipalayam, Coimbatore - 641025 |
Product Description
Besten Pumps offers a flexible mechanism and easy maintenance of the pumps indicates the strength and consistency of the product in the market.