Home /  Plumbing /  Pumps /  Centrifugal Pump /Â
Besten BH2 Single Phase 2 HP (1.49 kW) Centrifugal Pump
Brand: Besten

Besten BH2 Single Phase 2 HP (1.49 kW) Centrifugal Pump
Pack Of 1N
Power Rating
Specification
| Brand | Besten |
| ISIN | E7WTZJN8RB |
| Offer ID | 1015022759 |
| Brand Model Number | BH2 |
| Brand Colour | Yellow/Maroon/SS |
| Voltage | 220 V |
| Current | 11 A |
| Pipe Size (Suction) | 32 mm |
| Pipe Size (Delivery) | 25 mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Speed In RPM | 2820 |
| Power Source | AC |
| Type | Multi Stage Jet Pump |
| Phase | Single Phase |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Ph: 9790009973 |
| Manufactured By | Best Engineers Pumps PVT LTD, 59-B , Thadam Road, Velandipalayam, Coimbatore - 641025 |
| Packed By | Best Engineers Pumps PVT LTD, 59-B , Thadam Road, Velandipalayam, Coimbatore - 641025 |
Product Description
Besten Pumps offers a flexible mechanism and easy maintenance of the pumps indicates the strength and consistency of the product in the market.