Home /  Bathroom /  Toilets /  Two Piece Toilet /Â
CERA S1051116SN CURTIS S FM EWC SNOW WHITE .

Brand: Cera

CERA S1051116SN CURTIS S FM EWC SNOW WHITE .
Pack Of 1N
Not serviceable in your area - 562125
Specification
| Brand | Cera |
| ISIN | EQPFDGT403 |
| Offer ID | 1000454444 |
| Brand Collection Name | Curtis |
| Brand Model Number | S1051116 |
| Size | 735 mm x 435 mm x 675 mm |
| Brand Colour | Snow White |
| Width | 435 mm |
| Finish | Glossy |
| Litres Per Full Flush | 6 L |
| Litres Per Half Flush | 3 L |
| Material | Ceramic |
| Flushing Type | Dual |
| Handle Location | Top |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Type of Lid | Soft Close |
| Type Of Trap | S Trap |
| Trap Distance | 220 mm |
| Package Contents | 1 Pc Two Piece Toilet |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 10 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800 258 5500, Email: [email protected] |
| Manufactured By | Cera 9, GIDC Industrial Estate, Kadi, Mehsana, Gujarat - 382715 |
| Packed By | Cera 9, GIDC Industrial Estate, Kadi, Mehsana, Gujarat - 382715 |
About Brand
CERA is a pioneer in the sanitaryware segment in India since1980. An extensive product portfolio that includes elegant faucets, high-end showers, steam cubicles, and whirlpools, besides sanitaryware, has made CERA the primary choice of customers looking for stylish products in a contemporary lifestyle.
Keeping the needs of the modern customer in mind, CERA opens the doorway to the world of style. Foraying into a new arena, CERA launched an array of stylish wall and floor tiles. The range includes HD digital wall tiles with matching floor tiles, digital glazed vitrified tiles, and vitrified tiles with nanotechnology.