Home /  Bathroom /  Toilets /  Two Piece Toilet /Â
Hindware 20024 S-100 Star White Two Piece Toilet Without Flush Tank

Brand: Hindware
Hindware 20024 S-100 Star White Two Piece Toilet Without Flush Tank
Pack Of 1N
Not serviceable in your area - 562125
Specification
| Brand | Hindware |
| ISIN | EQSLWZFWEF |
| Offer ID | 1000625269 |
| Brand Model Number | 20024 |
| Size | 700 x 380 x 410 mm |
| Brand Colour | Star White |
| Width | 380 mm |
| Finish | Glossy |
| Litres Per Full Flush | 6 L |
| Litres Per Half Flush | 3 L |
| Material | Ceramic |
| Flushing Type | Dual |
| Handle Location | Top |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Type of Lid | Soft Close |
| Type Of Trap | S Trap |
| Trap Distance | 220 mm |
| Package Contents | 1 Two Piece Closet Constellation |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 10 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800 200 7577, Email ID: [email protected] |
| Manufactured By | HSIL Limited Somanipuram, Brahmanpally, Bibinagar, Dist. Nalgonda, Telangana - 508126 |
| Packed By | HSIL Limited Somanipuram, Brahmanpally, Bibinagar, Dist. Nalgonda, Telangana - 508126 |