Home /  Bathroom /  Toilets /  One Piece Toilet /Â
Hindware Flora S-220 Floor Mounted Star White Single Piece Toilet

Brand: Hindware

Hindware Flora S-220 Floor Mounted Star White Single Piece Toilet
Pack Of 1N
Not serviceable in your area - 562125
Specification
| Brand | Hindware |
| ISIN | ENRFY8GCWM |
| Offer ID | 1000492397 |
| Brand Collection Name | Flora |
| Brand Model Number | 20107 |
| Size | 670 mm x 370 mm x 620 mm |
| Brand Colour | Star White |
| Width | 370 mm |
| Finish | Glossy |
| Litres Per Full Flush | 6 L |
| Litres Per Half Flush | 3 L |
| Material | Ceramic |
| Flushing Type | Dual |
| Handle Location | Top |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Type of Lid | Soft Close |
| Type Of Trap | S Trap |
| Trap Distance | 220 mm |
| Package Contents | 1 Pc Soft Close Seat Cover With Hinges |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 10 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800 200 7577, Email ID: [email protected] |
| Manufactured By | HSIL Limited Somanypuram, Brahmanpally, Bibinagar, Dist. Nalgonda, Telangana - 508126 |
| Packed By | HSIL Limited Somanypuram, Brahmanpally, Bibinagar, Dist. Nalgonda, Telangana - 508126 |
Product Description
This one piece toilet from Hindware matches perfectly with any type of washroom. This soft close wall mounted toilet comes with a 10 years warranty. This ceramic toilet has a long lasting glossy finish. It has a P-trap (outlet through the wall).
Long lasting
Great Quality
Fine Material
Easy to Fit
Key Features: