Home /  Electricals /  Switches and Sockets /  Electrical Socket /Â
Indoasian Glint White 3 pin 13 A 2 Module Socket

Brand: Indoasian


Indoasian Glint White 3 pin 13 A 2 Module Socket
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Indoasian |
| ISIN | EYD1WOJ5ZI |
| Offer ID | 1000547804 |
| Brand Collection Name | Glint |
| Brand Model Number | 800023 |
| Brand Colour | White |
| Finish | Semi-Glossy |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Rated Current | 13 A |
| Material | Polycarbonate |
| Pins | 3 pin |
| Socket Type | Multi-Standard |
| Module | 2 Module |
| Certification | IS 1293 |
| Usage | Electrical Devices and Appliances |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 10 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Email: [email protected], Phone: +91-120-3305100 |
| Manufactured By | Novateur Electrical & Digital Systems Private Limited. Corporate Office: V.J.Business Tower, A-6, 1st Floor, Sector - 125, Noida, Uttar Pradesh - 201301 |
| Packed By | Novateur Electrical & Digital Systems Private Limited. Corporate Office: V.J.Business Tower, A-6, 1st Floor, Sector - 125, Noida, Uttar Pradesh - 201301 |
Product Description
Glint's modular switches are sleek and curvy in designs . Upgrade from piano switches to Glint's modular switches which are affordable as well. Available in two variants - semi-modular and double plate.
Easy to use
Safe and last long
Key Features:
About Brand
IndoAsian is an Indian origin brand with a legacy of consumer trust established over 6 decades ago. As industry pioneers, we were the first to produce 10kA breaking capacity MCBs and RCCBs in India, and continue to deliver high-quality products suited to the Indian market