Home /  Power & Hand Tools /  Power Tools /  Electric Screwdriver /Â
Makita DF001DW 3.6 V Cordless Electric Screwdriver

Brand: Makita
Makita DF001DW 3.6 V Cordless Electric Screwdriver
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Makita |
| ISIN | EWRVC5X48A |
| Offer ID | 1016070335 |
| Brand Model Number | DF001DW |
| Size | 1/4 in. |
| Brand Colour | Blue / Black |
| Voltage | 3.6 V |
| Battery Amp Hours | 1.5 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Chuck Capacity, Min./Max | 1-10mm |
| Material | Plastic & Metal |
| Item Weight | 360 g |
| Lock On Switch | No |
| Maximum Speed (RPM) | 220 rpm |
| Motor Type | Brushed |
| Power Type | Cordless |
| Power Source | AC |
| Reversible | Yes |
| Usage | Fastening Screws |
| Package Contents | 1 pc Electric Screwdriver, 81 Pc Accessory Kit, Charger, Carry case |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 6 months |
| Country of Origin | China |
| Customer Care Address | Email: [email protected], Ph: +91-80-2205-8200 |
| Imported By | Makita Power Tools India Pvt. Ltd, Unit II, Sy. No.93/3 93/4, Koralur Village, Kasaba Hobli, Hoskote Taluk, Bangalore - 560 067 |