Home /  Lighting & Fans /  Fan /  Table Fan /Â
Orient Desk 60 Hivel Wind Pro 400 mm Signal White Table Fan

Brand: Orient

Orient Desk 60 Hivel Wind Pro 400 mm Signal White Table Fan
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Orient |
| ISIN | EXHJAOZDDR |
| Offer ID | 1017671944 |
| Brand Collection Name | Desk 60 Hivel Wind Pro |
| Brand Model Number | 2.12E+12 |
| Size | 465 x 212 x 460 mm |
| Brand Colour | Signal White |
| Switch Type | Piano |
| Sweep Size | 400 mm |
| Blade Material | Plastic |
| Speed Settings | 3 |
| RPM | 2100 |
| Oscillation | 60 Degrees |
| Number Of Blades | 5 |
| Air Delivery | 105 cmm |
| Power Consumption | 125 W |
| Noise Level | 65 db |
| Package Contents | 1N Fan Motor, 1N Blade, 1N Instruction Manual , 1N Guard Assembly |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800 103 7574, Email: [email protected] |
| Manufactured By | Orient Electric Ltd 240, Okhla Industrial Estate Phase-III, New Delhi - 110020 |
| Packed By | Orient Electric Ltd 240, Okhla Industrial Estate Phase-III, New Delhi - 110020 |
About Brand
Orient Electric operates with a philosophy to carve out a niche in the global fan industry and evolve into a premier lifestyle home solutions provider. With operations spanning over 35 countries, Orient Electric has earned the trust of millions of customers by providing cutting-edge lifestyle electrical products. Orient Electric is the largest manufacturer and exporter of fans, lighting, home appliances and switchgears in India.Orient Electric has received many prestigious awards and accolades Such as The Economic Times Best Brand 2021, National Energy Conservation Award 2021, Golden Peacock Occupational Health & Safety Award 2018.