
Brand: Philips


Philips 4 W E14 Warm White LED Bulb
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Philips |
| ISIN | EXDSG4C25O |
| Offer ID | 1000533044 |
| Brand Model Number | 929001930713 |
| Size | 36 x 36 x 113 mm |
| Brand Colour | Warm White |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Colour Rendering Index(CRI) | 80-90 |
| Shape | Candle |
| Lumens | 400 lm |
| Efficacy | 100 lm/w |
| Socket Type | E14 |
| Product Life Hours | 15000 |
| Smart Home Enabled | No |
| BIS Certification | Yes |
| Package Contents | 1 LED Bulb |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800-103-5977, Email Id: [email protected] |
| Manufactured By | Signify Innovations India Limited, Mangalam Business Center Block B, 6th Floor, 22, Camac Street, Kolkata, WB - 700016 |
| Packed By | Signify Innovations India Limited, Mangalam Business Center Block B, 6th Floor, 22, Camac Street, Kolkata, WB - 700016 |
Product Description
Philips LED Bulb keeps your home bright and well-illuminated. Provides long-lasting performance.Philips LED bulbs reduce the excessive sensitivity caused by the surface brightness.
Environment-friendly bulb
Ensures zero visible flickerings
Key Features:
About Brand
Signify is the new company name of Philips Lighting. Signify is the world leader in lighting for professionals, consumers and lighting for the Internet of Things. The energy-efficient lighting products, systems and services enable its customers to enjoy a superior quality of light. With 2020 sales of EUR 6.5 billion, and a presence in over 70 countries. It was founded in Eindhoven in 1891.