Home /  Lighting & Fans /  Light Bulbs /  LED Bulb /Â
Philips Acesaver 8.5 W B22 Cool Day Light LED Bulb

Brand: Philips


Philips Acesaver 8.5 W B22 Cool Day Light LED Bulb
Pack Of 1N
Power Consumption
Brand Colour
Specification
| Brand | Philips |
| ISIN | E15BV9OSIE |
| Offer ID | 1000532743 |
| Brand Collection Name | Acesaver |
| Brand Model Number | 929001834413 |
| Size | 58 x 58 x 103 mm |
| Brand Colour | Cool Day Light |
| Colour Temperature | 6500 K |
| Colour Rendering Index(CRI) | 80-90 |
| Shape | Round |
| Lumens | 850 lm |
| Efficacy | 100 lm/w |
| Socket Type | B22 |
| Product Life Hours | 15000 |
| Smart Home Enabled | No |
| BIS Certification | Yes |
| Package Contents | 1 LED Bulb |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | Toll Free: 1800-103-5977, Email Id: [email protected] |
| Manufactured By | Signify Innovations India Limited, Mangalam Business Center Block B, 6th Floor, 22, Camac Street, Kolkata, WB - 700016 |
| Packed By | Signify Innovations India Limited, Mangalam Business Center Block B, 6th Floor, 22, Camac Street, Kolkata, WB - 700016 |
Product Description
Philips Steller Bright 50W Cool Day White Standard B22 LED Bulb brightens your space with uniform light. This product consumes only 50 W of power. This lamp has a base type of B22 making it convenient to install in regular lamp fixtures.
Energy Efficient
Cost effective
Key Features:
About Brand
Signify is the new company name of Philips Lighting. Signify is the world leader in lighting for professionals, consumers and lighting for the Internet of Things. The energy-efficient lighting products, systems and services enable its customers to enjoy a superior quality of light. With 2020 sales of EUR 6.5 billion, and a presence in over 70 countries. It was founded in Eindhoven in 1891.