Home /  Power & Hand Tools /  Hand Tools /  Screwdriver /Â
Tata Agrico SDF026 8 x 300 mm Flat Screw Driver

Brand: Tata Agrico


Tata Agrico SDF026 8 x 300 mm Flat Screw Driver
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Tata Agrico |
| ISIN | EBHZERK0UP |
| Offer ID | 1000180224 |
| Brand Model Number | SDF026 |
| Size | 8 x 300 mm |
| Brand Colour | Yellow |
| Handle material | Comfort Grip |
| Material | Chromium-Vanadium Steel |
| Insulated | No |
| Item Weight | 200 g |
| Type | Flat Screw Driver |
| Usage | Turning Screws With Slotted Heads |
| Package Contents | 1 pc Flat Screw Driver 8 X 300 mm |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | [email protected] Contact-9235603210 |
| Manufactured By | Tata Steel Ltd, Armoury Road, Bistupur, Jamshedpur - 831001 |
| Packed By | Tata Steel Ltd, Armoury Road, Bistupur, Jamshedpur - 831001 |
Product Description
Tata Agrico screwdrivers have magnetic tip to lift screws & nails from small, confined spaces.
Wedge-shaped flat tip that fits into the head of a screw
Ergonomically designed cellulose acetate handle for convenient usage
Key Features:
About Brand
Tata Agrico, the oldest brand of Tata Steel, is a pioneer in superior quality agricultural implements. Since 1925, it has been the leading manufacturer of handheld implements like hoes, shovels, sickles, crowbars, pickaxes and hammers.