Home /  Power & Hand Tools /  Hand Tools /  Screwdriver /Â
Tata Agrico SFI007 5 x 200 mm Flat Screw Driver

Brand: Tata Agrico


Tata Agrico SFI007 5 x 200 mm Flat Screw Driver
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Tata Agrico |
| ISIN | ERXY28QC61 |
| Offer ID | 1000179746 |
| Brand Model Number | SFI007 |
| Size | 5 x 200 mm |
| Brand Colour | Yellow |
| Handle material | Comfort Grip |
| Material | Chromium-Vanadium Steel |
| Insulated | Yes |
| Item Weight | 200 g |
| Type | Flat Screw Driver |
| Usage | Turning Screws With Slotted Heads |
| Package Contents | 1 pc Flat Screw Driver 5 X 200 mm |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | Not Applicable |
| Country of Origin | India |
| Customer Care Address | [email protected] Contact-9235603210 |
| Manufactured By | Tata Steel Ltd, Armoury Road, Bistupur, Jamshedpur - 831001 |
| Packed By | Tata Steel Ltd, Armoury Road, Bistupur, Jamshedpur - 831001 |
Product Description
Tata Agrico screw drivers have sleeves of PVC on the blade to provide protection against electric shocks.
Handles are non-flammable & shock-proof
Ideal for machine screws, wood screws & mechanical assemblies
Key Features:
About Brand
Tata Agrico, the oldest brand of Tata Steel, is a pioneer in superior quality agricultural implements. Since 1925, it has been the leading manufacturer of handheld implements like hoes, shovels, sickles, crowbars, pickaxes and hammers.