Home /  Power & Hand Tools /  Power Tools /  Power Tool Kit /Â
Verx VDK 500 550 W Power Tool Kit

Brand: Verx

Verx VDK 500 550 W Power Tool Kit
Pack Of 1N
Specification
| Brand | Verx |
| ISIN | EA78DZIDHC |
| Offer ID | 1000126108 |
| Brand Model Number | VDK 500 |
| Size | 13 mm |
| Brand Colour | Red |
| Voltage | 220 - 230 V |
| Glue Stick Size | . |
| Material | Plastic & Metal |
| Item Weight | 3.8 kg |
| Maximum Speed (RPM) | 3000 rpm |
| Power Type | Corded |
| Power Source | DC |
| Usage | Multipurpose |
| Package Contents | 1 pc Trimmer 6 mm, 1 Guide, 1 Chip Deflector, 2 Wrenches, 1 Routing Bit, 1 Collet 6mm |
| Pack Of | 1 |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Netherlands |
| Customer Care Address | Ferm India Power Tools No.85/1, 2nd floor, 3rd Cross, New Timberyard Layout, Bangalore-560026 |
| Imported By | Ferm India Power Tools No.85/1, 2nd floor, 3rd Cross, New Timberyard Layout, Bangalore ? 560026 |
| Manufactured By | Ferm International, Lingenstraat 6, 8028 PM Zwolle |
| Packed By | Ferm International, Lingenstraat 6, 8028 PM Zwolle |
Product Description
Verx presents Hammer Drill Drilling diameter In masonry-0.7 mm.
Drilling diameter In wood-0.3 mm, Drilling diameter In metal-0.5 mm
Lock on switch-Yes
Key Features: